Znajdujesz się w: Strona główna > Porady > Nawożenie

Nawożenie

Nawożenie to niezbędny element pratotechniki traw. Podstawą każdego programu nawozowego powinna być analiza zasobności gleby. Taką analizę wykonują laboratoria akademickie albo Ośrodki Doradztwa Rolniczego.
Koszt analizy to ok 25pln.

Czym nawozić

Podczas nawożenia należy zachować odpowiednią proporcję makroskładników N:P:K (azotu, fosforu i potasu). Optymalnie kształtuje się ona następująco 6:2:4. Najlepiej stosować mieszanek nawozowych wieloskładnikowych. Zatem aby uzyskać optymalne proporcje należy uzupełnić je jednoskładnikowym nawozem azotowym. Innym rozwiązaniem jest stosowanie specjalistycznych nawozów przeznaczonych do trawników np. długo działający nawóz do trawników COMPO.

Dawki

Dawki nawozów uzależnione są od rodzaju czy sposobu użytkowania trawnika. Prawidłowo nawożony trawnik posiada soczysto zielony, żywy  kolor i wygląda zdrowo. Rośliny dobrze się krzewią oraz tworzą zwartą, silną darń, która jest odporna na deptanie.

Wykonanie zabiegu

Nawozy mineralne stosujemy zaraz po skoszeniu murawy, na suchą trawę, ale wilgotną glebę. Nawozy należy rozprowadzać równomiernie. Gdy stosujemy nawóz w formie granulatu, a w ciągu 2 dni nie spadnie deszcz powinniśmy obficie podlać murawę.

Założenie trawnika

W początkowej fazie tworzenia darni jeśli rośliny nie są wspomagane odpowiednim programem nawozowym, to stają się mało konkurencyjne w stosunku do chwastów. Zmniejszenie dawek nawozowych lub ich zaniechanie powoduje, że trawnik nie osiąga pożądanej gęstości darni.

Po osiągnięciu odpowiedniej gęstości darni.

Wówczas nawożenie jest uzupełnieniem składników pokarmowych, które ze względu na szybkie ich pobieranie przez system korzeniowy traw, szybkie wymywanie oraz często koszenie muszą być często i systematycznie uzupełniane.

O znaczeniu i dawkach poszczególnych makro- i mikroskładników w kolejnej notce.


data utworzenia/modyfikacji: 20 kwiecień 2009 o 16:04:29

Zainteresuje Cię też na pewno:

Wpływ poszczególnych makro- i mikroelementów na trawę

Choroby traw od A do Z (cz.1)

Choroby traw od A do Z (cz.2)

Wyszukiwarka