Znajdujesz się w: Strona główna > Artykuły > Greenwich Millennium Village

Greenwich Millennium Village

 

Greenwich Millennium Village

Zespół zabudowy osiedlowej Greenwich Millennium Village powstał jako jedno w pierwszych angielskich założeń, realizując ideę zrównoważonego rozwoju. Ogłoszony w 1997 roku konkurs na projekt urbanistyczny, zakładał jego wykonanie na terenie dawnej gazowni, która przestała funkcjonować w 1978 roku. 

 


Osiedle obejmowało obszar z opuszczonymi budynkami po dawnym zagospodarowaniu, nie powiązany z centrum miasta środkami transportu publicznego, teren po gazowni i okoliczne obszary były zdegradowane, a gleby skażone. Obecnie ukończono budowę jednej z trzech części osiedla.

Greenwich Millennium Village znajduje się w południowo-wschodniej części Londynu i jest z trzech stron otoczone Tamizą. Od strony rzeki usytuowane są 12-kondygnacyjne budynki, które wyciszają wschodnie wiatry. Wewnątrz znajdują się 4-8 kondygnacyjne budynki oraz domy jednorodzinne tworzące zabudowę szeregową. Osiedle opiera się na kształcie litery U, wewnątrz której zlokalizowany jest park. Założenie charakteryzuje układ przypominający krajobraz mokradeł nadrzecznych i typowa dla takich siedlisk roślinność. Koncepcja zakłada również zieleń osiedlową w postaci półpublicznych dziedzińców.

W celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze, projekt zakłada oszczędność energii. Na etapie budowy korzystano z prefabrykatów. Zminimalizowano powierzchnie wymagające utwardzenia przez ograniczenie dróg dojazdowych, budowę garaży poziomowych z zielonymi dachami.

Koncepcja Greenwich Millennium Village łączy zrównoważone projektowanie oraz ideę ograniczenia terytorialnego rozwoju miasta w kierunku nowych obszarów na rzecz terenów już wcześniej zagospodarowanych.

data utworzenia/modyfikacji: 26 wrzesień 2009 o 16:04:29

słowa kluczowe: zieleń osiedlowa, trendy w projektowaniu

Zainteresuje Cię też na pewno:

Zieleń we Wrocławiu

Dzielnica Bo01

Zieleń przy ulicach

Wyszukiwarka