Znajdujesz się w: Strona główna > Artykuły > Produkcja darni

Produkcja darni

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie trawnikami rolowanymi. Produkcja darni staje się przez to popularna. Na rynku dostępna jest darń produkowana dwoma metodami.

Pierwszy sposób, to produkcja w podłożu torfowym na folii. Korzenie rozwijają się wyłącznie w 2-3cm warstwie podłoża i cała masa korzeniowa przenoszona jest na miejsce stałe. Taka darń łatwo się przyjmuje, bo cały system korzeniowy szybko przerasta podłoże. Otrzymana rolka jest bardzo wysokiej jakości, a ryzyko przeschnięcia krawędzi rolek małe. Cykl produkcyjny trwa 2-3miesiące, ale z powodu wysokich kosztów produkcji, metoda ta nie jest zbyt rozpowszechniona.

Masowo natomiast produkowany jest trawnik rolowany wysiewając nasiona bezpośrednio do gruntu. Produkcja w tym przypadku trwa około roku. Po tym okresie zdejmuje się darń grubości ok. 2cm. Jakość tak otrzymanej rolki jest zdecydowanie niższa. Ukorzenienie może trwać długo, ponieważ system korzeniowy zostaje podcięty. Istnieje duża możliwość przesuszenia darni podczas przenoszenia jej na miejsce stałe, co może doprowadzić do częściowego lub całkowitego zżółknięcia trawy.

data utworzenia/modyfikacji: 25 styczeń 2009 o 16:04:29

słowa kluczowe: trawnik z rolki

Zainteresuje Cię też na pewno:

Trawnik na 3 sposoby

Jak założyć i utrzymać piękny trawnik

Trawnik tradycyjny...od czego zacząć???

Wyszukiwarka