Znajdujesz się w: Strona główna > Porady > Jak założyć i utrzymać piękny trawnik

Jak założyć i utrzymać piękny trawnik

Zbliżamy się do Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Będziemy mieli niebawem możliwość przyjżenia się z bliska murawom sportowym. Nie jeden z nas zamarzy o tak zwartej i równej powierzchni we własnym ogrodzie. Oczywiście nie będzie to murawa sportowa tylko rekreacyjna o zupełnie innym doborze gatunkowym mieszanki i mniejszych wymaganiach w stosunku do podłoża. Jak to osiągnąć?

 

    

Przygotowanie podłoża

Jakość trawnika sianego w głównej mierze zależy od starannego przygotowania podłoża. Najważniejsze na tym etapie jest usunięcie chwastów. Można tego dokonać kilkakrotnymi zabiegami chemicznymi i/lub zdarciem zewnętrznej warstwy podłoża pilnując jednak żeby usuwać korzenie niechcianych roślin.
Przekopane na głębokość minimum 10 cm podłoże wyrównujemy wybierając przy tym wszelkie kamienie i śmieci. Do przekopania niewielkich powierzchni wystarczy nam szpadel lub widły amerykańskie, do większych polecam spalinowe ręczne glebogryzarki, a do jeszcze większych samojezdne lub ciągnikowe glebogryzarki, a nawet orkę i bronę. 
Przed wysiewem nasion lub położeniem rolki oceńmy jakość gleby. Gleby zbyt zwięzłe, gliniaste warto rozluźnić piaskiem (piasek płukany 0-2mm). Gleby zbyt piaszczyste możemy wymieszać zakupionym czarnoziemem lub torfem. Uważajmy żeby wraz z dostawą lepszej ziemi nie dostaczyli nam też kłączy perzu, którego nie sposób chemicznie usunąć z istniejącego już trawnika. A fizyczna z nim walka to miesiące, a czesem i lata systematycznej pracy.

 

Wysiew nasion

Nie oszczędzajmy na mieszance trawnikowej - kupujmy trawę dobrą gatunkowo, sprawdzonych dostawców, która cechuje się znacznie większą żywotnościa nasion i współczynnikiem kiełkowania. Zapobiegniemy w ten sposób konieczności kupowania kolejnych partii na tzw. "dosiewki".

Wraz z siewem nasion warto wysiać też nawóz granulowany o dużej zawartości azotu i fosforu. Uzyskamy szybszy i intensywniejszy wzrost trawy co zapobiegnie kiełkowaniu większje ilości przeniesionych z wiatrem nasion chwastów.

Wysiane nasiona mieszamy z gruntem albo przysypujemy lepszą ziemią lub torfem odkwaszonym, tak aby nasiona znajdowały się ok.2cm pod powierzchnią.

Wałowanie ma na celu lepsze zagnieżdzenie nasion w gruncie, ostateczne wyrównanie powierzchni oraz zapobiega wygrzebywaniu nasion przez ptaki. 

Jeśli wszystkie dotychczasowe etapy wykonaliśmy prawidłowo należy uzbroić się w cierpliwość i duże ilości wody. 

Idealnymi warunkami dla wzrostu trawy jest temperatura powyżej 20°C, pełne nasłonecznienie i stale wiglotne podłoże. W optymalnym środowisku trawa kiełkuje już po kilku dniach.


W następnej części 

data utworzenia/modyfikacji: 14 marzec 2012 o 11:59:42

słowa kluczowe: zakładanie trawnika, trawnik z siewu

Zainteresuje Cię też na pewno:

Trawnik do zadań specjalnych

Zakładanie trawnika z rolki

Trawnik z rolki - układanie darni

Wyszukiwarka