Znajdujesz się w: Strona główna > Porady > Trawnik na 3 sposoby

Trawnik na 3 sposoby

Na rynku dostępne są różne metody zakładania nawierzchni trawiastych. Najbardziej popularny jest tradycyjny sposób, czyli trawnik z siewu. Asortyment mieszanek i komponentów daje wiele możliwości, wszytko uzależnione jest od indywidualnych potrzeb i upodobań. Jednak jest to wersja dla cierpliwych, bo wymaga czasu, aby nasz wymarzony trawnik osiągnął zamierzony wygląd. Niektóre gatunki traw kiełkują nawet po 30 dniach od zasiewu oraz  ujawniają się w trawniku dopiero w 2-3 roku.

W erze ciągłego zabiegania i braku czasu coraz bardziej popularne stają się trawniki z rolki. Wiele osób zlecając wykonanie ogrodu oczekuje natychmiastowych efektów. Założenie trawnika polega na odpowiednim przygotowaniu podłoża oraz rozwinięciu gotowych pasów darni i... nawierzchnia gotowa. Jednak niezbędnym warunkiem przyjęcia darni jest intensywne podlewanie przez pierwsze 6 dni, a potem systematyczne zraszanie. Gotowy trawnik z rolki ukorzenia się w ciągu 2-7 tygodni. Po tym czasie można intensywnie go eksploatować.

Na rynku dostępny jest także nowy sposób zakładania murawy - trawnik z biowłókniny, który łączy zalety nawierzchni z rolki i siewu. Nasiona umieszczone są między bawełniane runo włókiennicze, tworząc jednolity materiał przypominający matę bawełnianą. Wszywane nasiona są otoczkowane nawozem przyśpieszającym wegetację. Na rynku dostępna jest biowłóknina o bardzo szerokiej gamie mieszanek. Możliwe jest także zaproponowanie własnej mieszanki, która zostanie wszyta. Stosując kilka asortymentów biowłókniny z trawami o różnych odcieniach można otrzymać trawniki wzorzaste, ponieważ matę z nasionami można łatwo przycinać nożyczkami.

data utworzenia/modyfikacji: 10 styczeń 2009 o 16:04:29

słowa kluczowe: trawnik z rolki, trawnik z biowłókniny

Zainteresuje Cię też na pewno:

Jak założyć i utrzymać piękny trawnik

Trawnik tradycyjny...od czego zacząć???

Trawnik z rolki - układanie darni

Wyszukiwarka