Znajdujesz się w: Strona główna > Artykuły > Ogrody zimowe- tradycyjne przeznaczenie i nowe technologie budowlane

Ogrody zimowe- tradycyjne przeznaczenie i nowe technologie budowlane

Pierwszy ogród zimowy powstał w Lipsku w 1810 roku, dzisiaj te przestrzenie posiadają zupełnie nowe rozwiązania technologiczne, ale mają spełniać to samo zadanie: mają być miejscem relaksu.

 

foto stylowi.pl

Nie da się ukryć, że gdy temperatura spada i zastaje nas nieznośna jesienna aura, to przebywamy w ogrodzie tylko wtedy, kiedy naprawdę musimy. Jak wszystkie prace przygotowujące ogród na nadejście zimy są skończone, to chętnie tylko biernie patrzymy na ogród przez okno. Wtedy genialnym rozwiązaniem okazują się ogrody zimowe: przeszklone części domu usytuowane w najbardziej słonecznym miejscu, z dużą ilością roślin, czasem ogrzewane. Takie ogrody są najczęściej częścią hoteli czy kurortów, ale stają się coraz bardziej popularne w zabudowie jednorodzinnej.


Ogrody zimowe projektuje od strony południowej budynku, mają za zadanie dodatkowo wykorzystać promieniowanie słoneczne. Mogą być to zaadoptowane części budynku lub dobudówka. Najczęściej jest to strefa przejściowa pomiędzy domem a ogrodem, ale czasem jest to adaptacja miejsca na poddaszu czy płaskim dachu garażu. Do ich budowy używa się nowoczesnych materiałów pokryciowych, które mają zapewnić najwyższą termoizolację jak szkło krzemowe czy tworzywa sztuczne. Dobór materiałów konstrukcyjnych powiniem współgrać z architekturą domu, może być to stal, drewno, aluminium lub tworzywa sztuczne. Podczas planowania kluczowe są kwestie doprowadzenia wody i elektryczności do ogrodu zimowego oraz podjęcie decyzji czy obiekt ma być ogrzewany.

Te miejsca mają swój specyficzny mikroklimat: są ciepłe, nasłonecznione i łatwo utrzymać w nich wysoką wilgotność, dletego są przeznaczone do uprawy egzotycznych gatunków roślin, które nie mogłyby rozwijać się na zewnątrz.

Ogrody zimowe wyposaża się w: donice stojące, wiszące, kwietniki, podpory na pnącza, meble wypoczynkowe, system rolet do regulacji nasłonecznienia, oświetlenie i niewielkie instalacje wodne np. sadzawki czy fontanny. Takie elementy sprzyjają wyciszeniu i zrelaksowaniu się. Dlatego często są to miejsca przeznaczone do medytacji, czytania, picia herbaty, czy gabinety spa. 

data utworzenia/modyfikacji: 04 lipiec 2015 o 14:34:37

słowa kluczowe:

Zainteresuje Cię też na pewno:

Zarys historii zielonych dachów

Typy użytkowania - zielone dachy intensywne

Wpływ zielonych dachów na mikroklimat miasta

Wyszukiwarka