Znajdujesz się w: Strona główna > Porady > Pierwsze kroki młodego ogrodnika do założenia warzywnika

Pierwsze kroki młodego ogrodnika do założenia warzywnika

Własne warzywa i zioła zostały docenione w ogrodnictwie i dlatego część uprawna znajduje się w prawie każdym ogrodzie.

Podsuwam kilka wskazówek od czego zacząć i co dalej.

 

foto: stylowi.pl

Nie tylko plony są powodem do dumy ogrodników, też sam wygląd warzywniaków dostarcza satysfakcji. Część uprawowa może być naprawdę ozdobna i przy tym,musi być jak najbardziej funkcjonalna.

Sam warzywnik powinien znajdować się na terenie słonecznym. Należy zaprojektować w nim miejsce na kompostownik i schowek na narzędzia. Dobrze by w pobliżu znajdowało się podłączenie do wody czy studnia, żeby nie pokonywać sporych dystansów z ciężką konewką. Rabaty nie powinny być zbyt duże, łatwy dostęp do roślin ułatwi ich uprawę. Dobrze byłoby utwardzić ścieżki czy zastosować obrzeża rabat, żeby nie chodzić po błocie.

Atrakcyjny wygląd warzywnika mogą podkreślać ciekawe podpory dla roślin pnących jak fasola, ozdobne pojemniki na zioła, stylowe studnie czy nawierzchnie. 

Uprawa warzyw i ziół nie jest trudna, ale pracochłonna. Najpierw należy przygotować glebę: odchwaścić ją i spulchnić, a potem dostosować się do terminu siewu czy sadzenia konkretnych roślin. Tyle na start. Potem trzeba systematycznie odchwaszczać warzywnik. Chwasty konkurują o światło i wodę z naszymi gatunkami uprawnymi. Jeśli opady nie dopisują, rośliny należy polewać. 

Pozostaje jeszcze kwestia stosowania tzw. chemii: nawozów oraz środków ochrony roślin. Coraz częściej przy produkcji żywności dla własnych potrzeb, odchodzi się od używania wszelkich substancji chemicznych. 

Zachęcam do stworzenia w swoim ogrodzie nawet niewielkiego miejsca do uprawy warzyw czy ziół. My od lat sami próbujemy coś sobie wyprodukować. Zapewniam, że każda wykonana praca i poświęcony czas wraca w postaci satysfakcji i smaku :)

data utworzenia/modyfikacji: 28 marzec 2017 o 12:27:18

słowa kluczowe:

Zainteresuje Cię też na pewno:

_Regulamin

Zakładanie trawnika z rolki

Cała prawda o koszeniu trawnika

Wyszukiwarka