Znajdujesz się w: Strona główna > Porady > Zakładanie trawnika z rolki

Zakładanie trawnika z rolki

Natychmiastowy efekt i wysokiej jakości zbita darń to naważniejsze zalety rozwijanego trawnika. Posiadanie częściowo ukorzenionej trawy w rolce nie zwalnia nas jednak od starannego przygotowania podłoża. Poniżej opis podstawowych czynności jakie należy wykonać, aby nasza nowa murawa przetrwała i nie stracił na swojej jakości.

Przygotowanie podłoża

Teren pod trawnik z rolki przygotowujemy identycznie jak w przypadku zakładania trawnika z siewu. W pierwszej kolejności naszym zadaniem jest usunięcie chwastów porastający teren nowego założenia. Dokonujemy tego chemicznie i mechanicznie lub tylko mechanicznie. Metoda pierwsza polega na opryskaniu terenu pod nowy trawnik herbicydem nieselektywnym, a następnie, po uschnięciu roślin, przekopaniu i wyrównaniu terenu. Druga metoda szybsza, ale bardziej pracochłonna polega na usunięciu żywych roślin wraz z ich korzeniami następnie przekopanie i wyrównanie terenu. Na tym etapie warto przeanalizować jakość gleby na którą będziemy układać rolkę. Jeśli ziemia jest zbyt zwięzła, gliniasta możemy pokusić się o przemieszanie jej z piaskiem rzecznym płukanym 0-2mm w celu jej rozluźnienia i zwiększenia przepuszczalności. Gleby zbyt piaszczyste mieszamy z czarnoziemem. Teren musi być starannie wyrównany, aby rolka dobrze przylegała do podłoża i mogła szybko i dobrze się ukorzenić.

Pamiętaj, że warstwa gleby w rolce to około 2cm. Warto przy ścieżkach, opaskach itp. zarezerwować nie co więcej, ok. 3-4cm na nowo kładzioną darń.

Układanie darni

Układanie zaczynamy od położenia jednego pasa na obwodzie działki, dłuższymi bokami do ogrodzenia. Mniejsza ilość łączęń rolek w skrajnych fragmentach ogrodu, gdzie często skuteczność zraszaczy jest niezadowalająca, pozwoli w większm stopniu zapobiec przed utratą wody i wysychaniem darni. Pozostałe pasy trawnika kładziemy równolegle do lini domu/tarasu. Każdą kolejną warstwę zaczynając ze skokiem ok. połowy długości rolki, tworząc układ przypominający układ cegieł w murze (tzw. wozówkowy). Stabilizuje to darń przed przesuwaniem się, a także pozwala osiągnąć lepszy efekt wizualny w pierwszym etapie wzrostu trawnika, kiedy widoczne są jeszcze linie łączenia. Rolki starannie dosuwamy do siebie, aby te linie były jak najmniejsze. Używamy do tego celu specjalnych narzędzi albo chwytając za trawę delikatnie poszarpujemy, dobijając do sąsiednich pasów. Pozostającą po ułożeniu trawę możemy odciąć specjalnym nożem do trawy lub zwykłym nożykiem tapicerskim. Po ułożeniu całości trawnik dociskamy do podłoża wałem. Szczeliny między pasami darni możemy zasypać piaskiem lub ziemią, pozwoli to trawie szybciej je przerosnąć.

mh7adl_Obraz_072.jpg

Podlewanie

Podobnie jak przy zakładaniu trawnika z siewu i w tym przypadku najważniejsze jest dostarczenie odpowiedniej ilości wody. Podlewać zaczynamy zaraz po ułożeniu rolki dbając o to, aby nie przesuszyć jej przez pierwszy tydzień. Intensywne podlewanie stosujemy przez minimum 7 dni, a najlepiej 2-3 tygodnie sukcesywnie zmniejszając dawki wody. W tym czasie trawnik nie będzie przyrastał na długość zbyt gwałtownie, więcej energii przeznaczy na ukorzenienie się w gruncie.

Pierwsze koszenie wykonujemy nieco wyżej niż standardowo co dodatkowo stymulować będzie ukorzenianie.

Dobrze ukorzeniony trawnik przerasta podłoże w warstwie 10-15 cm, nowo położona trawa z rolki to zaledwie 2cm. Potrzebuje zatem częstego i intensywnego podlewania.

data utworzenia/modyfikacji: 28 marzec 2017 o 12:30:17

słowa kluczowe: "zakładanie trawnika"

Zainteresuje Cię też na pewno:

Trawnik do zadań specjalnych

Trawnik z rolki - układanie darni

Produkcja darni

Wyszukiwarka