Znajdujesz się w: Strona główna > Artykuły > Zielony dach a Ogród na dachu - w czym tkwi różnica?

Zielony dach a Ogród na dachu - w czym tkwi różnica?

Zielony dach to pojęcie powszechnie używane do określenia biologicznie aktywnego założenia na dachu. Założenia składającego się z żywej roślinności zakorzenionej w warstwie wegetacyjnej, która dostarcza jej niezbędnych składników pokarmowych wraz z wodą.

Zielony dach ułożony jest na właściwej konstrukcji dachu, a jego budowa zawiera poza warstwami wegetacyjną i roślinności także warstwę hydroizolacyjną oraz chroniącą strop przed korzeniami.

Wyróżniamy dwa zasadnicze typy zielonych dachów: o niewielkim ciężarze właściwym, niewielką roślinnością i ograniczoną ilością warstw - ekstensywne oraz intensywne - ciężkie, wysokie założenia z mniejszymi ograniczeniami w doborze gatunkowym, ale większymi ograniczeniami konstrukcyjnymi.

Ogród na dachu jest pojęciem stosowanym do określenia swobodnie rozmieszczonych drzew i krzewów oraz bylin w strukturze stropodachu. Roślinność ta często występuje w donicach lub kontenerach w standardowej ziemi uprawnej.

Ciężar takiego założenia nie jest rozłożony równomiernie na powierzchnię dachu. Pojęcie to dotyczy zwłaszcza większych przestrzeni o dodatkowym wykorzystaniu rekreacyjnym lub użytkowym.

Najczęściej spotykanym ogrodem na dachu są dziedzińce osiedli mieszkaniowych zbudowane na podziemnym garażu.

data utworzenia/modyfikacji: 12 styczeń 2010 o 12:11:48

słowa kluczowe: ogród na dachu, zieleń na dachu, zielone dachy teoria

Zainteresuje Cię też na pewno:

Garden design: Ogród w stylu wiejskim

Garden design: Ogród bez trawnika

Garden design: Ogród po zmroku

Wyszukiwarka