Znajdujesz się w: Strona główna > Artykuły > Garden design: Ogród po zmroku

Garden design: Ogród po zmroku

19cc49cb5d6b6e949a126e35603fcd99_sfmywujpg

1e78db791c80b5ece15a2dbdba8bad29_3vyevujpg

39c413b0e7dafacf448b9bf5bb3fab74_5zs2fsjpg

70fc73f6fb736e47e5a6e82671e782df_crww3ajpg

Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu oświetleniu, ogród po zmroku może być bezpieczny, funkcjonalny i może być równie, a nawet bardziej, atrakcyjny niż w ciągu dnia.


Pod względem bezpieczeństwa należy zadbać, by wejście na posesję, podjazd, drzwi wejściowe, schody na taras i ścieżki były dobrze widoczne. Standardem jest oświetlenie na ścianach domu od strony tarasu. Lampy ogrodowe mogą również wyeksponować nasadzenia, ozdobne elementy wyposażenia ogrodu i mogą być ciekawe same w sobie.

Obecnie najczęściej instaluje sie oświetlenie led lub lampy solarne. Źródła światła mogą być na różnej wysokości (tu stojące, wiszące, kinkiety itd) lub na powierzchni ziemi. Najbardziej popularne są girlandy z drobnymi światełkami - można je umieścić na gałązkach roślin (np. na pogiętych pędach wierzby babilońskiej w odmianie 'Tortuosa') czy na balustradach. Na tarasach często ustawia się lampiony na świece, które tworzą niezwykły klimat.

Nie tylko design ma znaczenie, należy pamiętać o wspólczynniku IP - czyli klasie szczelności oraz energochłonności.

Wieczorem i nocą, ogród może spełniać inne funkcje niż w ciągu dnia. Ciemność zapewnia intymny klimat, sprzyjający wyciszeniu i relaksowi. Miło jest odpocząć po całym dniu przy ognisku czy w jacuzzi. Często gładkie ściany domu stają się ekranem do projekcji filmów. Dla dzieci wielka frajdą jest nocowanie w ogródku pod namiotem.

Asortyment oświetlenia jest szeroki, ale wybór nie jest jedynym problemem. Rozkopywanie rabat i demontowanie nawierzchni, aby ukryć okablowanie to spory kłopot. Kable prowadzi się poniżej poziomu przemarzania gruntu, więc mamy do czynienia z konkretnym wykopem. Dlatego decyzję o rozmieszczeniu lamp najlepiej podjąć przy projektowaniu ogrodu lub połączyć z remontem.foto. pinterest.com

data utworzenia/modyfikacji: 31 sierpień 2016 o 21:10:19

słowa kluczowe: "projektowanie"

Zainteresuje Cię też na pewno:

Zasady projektowania nasadzeń przy budynkach

Kwietniki

Plac zabaw: projektowanie

Wyszukiwarka