Znajdujesz się w: Strona główna > Porady > Drzewa na parkingach

Drzewa na parkingach

Ze względu na potrzebny cień zaleca się sadzenie drzew na parkingach, a możliwość uszkodzenia pojazdu argumentuje za unikaniem zieleni wysokiej w tych miejscach... 

drzewa na parkingach
Obecność zieleni na parkingach jest nierozstrzygniętą kwestią.

Ze względu na potrzebny cień zaleca się sadzenie drzew na tych terenach. Cień powoduje obniżenie temperatury w pojazdach i zbiornikach paliwa i w ten sposób obniża ilość toksycznych, lotnych węglowodorów aromatycznych uwalnianych do atmosfery. Zawarte w benzynach lotne węglowodory mogą bezpośrednio przedostawać się do układu oddechowego ludzi.   
Naukowcy z Center for Urban Forest Research zmierzyli spadek temperatur na kalifornijskich parkingach obsadzonych drzewami. Tereny te były chłodniejsze o 3 stopnie C, wnętrza aut o 40-50 stopni C (!), a zbiorniki paliwa o 4-8 stopni C.

Możliwość uszkodzenia pojazdu
przez złamanie się drzewa bądź konarów, argumentuje brak zieleni wysokiej na parkingach. Nieodpowiedni gatunek może uszkodzić karoserię przez oblepienie sokami, czy przez zrzucanie kwiatów, owoców itp.
Starannie dobrane drzewa, regularne badanie stanu roślin i ich właściwe cięcie, powinny zapobiec sytuacjom, ze względu na które nie stosuje się zieleni wysokiej na parkingach.

        Przy doborze gatunków należy posiadać informacje o :


Jeśli nie ma możliwości posadzenia drzew, zaleca się alternatywne rozwiązania:
pergole pokryte pnączami, czy zadarnione pokrycie parkingu podziemnego zacieniają pojazdy, nadają terenowi wartość estetyczną, a przede wszystkim przyrodniczą.  

data utworzenia/modyfikacji: 09 luty 2009 o 16:04:29

słowa kluczowe: projektowanie, dobór roślin

Zainteresuje Cię też na pewno:

Zasady projektowania nasadzeń przy budynkach

Kwietniki

Plac zabaw: projektowanie

Wyszukiwarka