Znajdujesz się w: Strona główna > Artykuły > Może to czas na zmiany?

Może to czas na zmiany?

Jeśli Twój ogród przestał być funkcjonalny, rozczarowuje Cię, jest kłopotliwy w utrzymaniu, a rośliny przestały być atrakcyjne, to nie da się ukryć, najwyższy czas na radykalne działania. 


Najczęściej ogród staje się problematyczny, kiedy pojawiają się nowi użytkownicy, np. małe dzieci czy zwierzaki. Przestrzeń wokół domu powinna być przyjazna dla wszystkich i oczywiście bezpieczna. Z czasem ogród może przestać odpowiadać naszemu stylowi życia. Może być nieprzystosowany do sposobu spędzania czasu, przez brak warunków do organizowania ognisk, pracy przy laptopie czy nie ma miejsca uprawy własnych ziół. 

Jeśli na jakiś czas zaniedbamy pielęgnację ogrodu, to problem z chwastami narasta niczym kula śnieżna. W końcu ilość i wielkość chwastów nas przerasta (czasem dosłownie). Pnącza mogą zupełnie wymknąć się z pod kontroli, wchodząc na sąsiednie nasadzenia i tworząc nieciekawą plątaninę. Ogród skalny może zupełnie staracić formę, gdy rośliny przerosną ładne kamienie. Innym powodem do wprawadzenia zmian jest wiek nasadzeń. Stare rośliny mogą przestać kwitnąć, wymagają odmłodzenia, a czasem wymiany. Jest jeszcze jeden problem, duże drzewa mogą znacznie zacieniać działkę, to może wpływać na złą kondycję trawnika i rabat pod nimi. Są 2 możliwości poradzenia sobie z tymi problemami: przyciąć lub usunąć duże okazy, albo wymienić rośliny w rabacie na gatunki cieniolubne.  

Może w Twoim ogrodzie rośliny nie chcą rosnąć, nie kwitną i chorują? Warto sprawdzić czy podłoże w jakim rosną jest odpowiednie. Pamiętaj, że konkretne gatunki mają swoje wymagania glebowe: wszystkim wrzosowatym zapewnij kwaśne podłoże, a cebulowym lekką piaszczystą glebę.Nie zapomnij o dokarmianiu, stosuj nawozy w ilościach i terminach zgodnie z wytycznymi na etykiecie. 

Z czasem ogród może nam się po prostu znudzić. Warto przemyśleć wprowadzenie zróżnicowania wysokości, zastosować podniesione rabaty, schodki czy górki. Niezwykle efektowne są ogrody, w których zostały zastosowane linie krzywe. Sprawdza się to w przypadku obrzeży rabatowych czy zakrzywionych ścieżek. W takich zakolach poleca się umieścić atrakcyjny element, np. oryginalną roślinę, może ciekawe siedzisko.

Często to remont dotyczący domu, np. dachu czy elewacji, jest powodem do zmian w ogrodzie. Warto wykorzystać takie okazje i pójść za ciosem. 


Swoje działania rozpocznijcie od przeanalizowania obecnych problemów. Może trzeba zrobić listę obiektów do usunięcia, powiekszyć trawnik, zaplanować nowe nasadzenia, skrócić ścieżki i stworzyć dodatkowe miejsce parkingowe. Może to najwyższy czas na rewolucję. Teraz, kiedy doskonale znacie swoje otoczenie, łatwiej o sukces niż na początku, kiedy po raz pierwszy urządzaliście tę przestrzeń.

data utworzenia/modyfikacji: 14 czerwiec 2016 o 10:57:04

słowa kluczowe: projektowanie

Zainteresuje Cię też na pewno:

Zasady projektowania nasadzeń przy budynkach

Kwietniki

Plac zabaw: projektowanie

Wyszukiwarka