Znajdujesz się w: Strona główna > Porady > Zabezpieczanie roślin na zimę

Zabezpieczanie roślin na zimę

Jak tylko temperatura w nocy spadnie poniżej zera, warto zabezpieczyć rośliny przed przemarznięciem. Najgorsze warunki dla roślin to brak pokrywy śnieżnej, duży mróz i silny wiatr.

Gatunki, które szczególnie źle znoszą nasze zimy:
Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus)
Różanecznik (Rhododendron sp.)
Klon palmowy (Acer palmatum)
Hortensja (Hydrangea sp.)
Róża (Rosa sp.)

Najpewniej z powodu mrozu ucierpią rośliny, które za późno dostały dawkę nawozu azotowego. Szczególnie narażone są też  takie, które były późno przycinane.
Oprócz gatunków wrażliwych na niskie temperatury, warto zabezpieczyć nasadzenia soliterowe, te są wyjątkowo  wystawione na mroźne wiatry. Nie martwmy się o nasadzenia przy budynkach czy  rośliny sadzone grupami.

ROŚLINY W OGRODZIE

okrywanie białą włókniną- okrywany szczelnie, ta czynność pójdzie sprawniej, jak zamiast sznurka  użyjecie zszywek do papieru. Ostatnio pojawiły się włókniny z wizerunkiem zwierzątek czy mikołaja. Warto skorzystać z tego pomysłu, gdy okrywanie rośliny widoczne z okien domu-widok jest bardziej estetyczny.

okrywanie słomą czy obsypywanie korą

ROŚLINY NA TARASIE CZY BALKONIE

rośliny w pojemnikach najlepiej przezimować w garażu, jeśli nie macie takiej opcji to potrzeba trochę roboty (dla niechętnych polecam gatunki jednoroczne ;))
donice trzeba je przysunąć do ściany budynku i postawić na kawałku styropianu oraz obłożyć nim dookoła.

zabezpieczona Hortensja ogrodowa

 

GDY MROZY SIĘ SKOŃCZĄ

nie usuwajmy zabezpieczeń od razu, należy hartować rośliny. Trzeba przyzwyczaić je do temperatury i do ostrego wiosennego słońca.
Można najpierw delikatnie naciąć włókninę.
Te, które przez zimę były w garażu wystawiajmy stopniowo na ogród. Można najpierw przewietrzać garaż w ciągu dnia, potem zostawić otwarty na noc. Dopiero później przenieść rośliny na taras czy balkon.

data utworzenia/modyfikacji: 26 listopad 2011 o 16:04:29

słowa kluczowe: hartowanie

Zainteresuje Cię też na pewno:

Dobre bo własne: POMIDOR

Wyhoduj sobie mech

Użyj ponownie czyli recykling palet

Wyszukiwarka