Znajdujesz się w: Strona główna > Porady > Wiosenna pielęgnacja trawnika

Wiosenna pielęgnacja trawnika

Długo oczekiwana wiosna wreszcie przyszła, stopiła śnieg i odkryła trawniki, których kondycją nie przejmowaliśmy się przez zimę. Jeśli jesienią dokonaliśmy niezbędnych prac pielęgnacyjnych możemy spokojnie czekać, aż temperatura i słońce skłoni trawę do wzrostu.

 

Wiosna to świetny czas na naprawienie jesiennych zaniedbań, a także wspomożenie tych dobrze wypielęgnowanych pod koniec poprzedniego sezonu.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne i kiedy wykonywać?

 

Wertykulacja

 Wertykulacja, czyli pionowe cięcie darni ma na celu przede wszystkim wyczesanie obumarłych części trawny, które przy swoim nagromadzeniu tworzą tzw. filc. Blokuje on dostęp wody i powietrza do korzeni i umieszczonych bardzo nisko punktów krzewienia traw. Po zejściu śniegu ziemia jest mokra co przy ograniczonym przez filc parowaniu może prowadzić do procesów gnilnych w strefie korzeni.

Wertykulacji nie wykonujemy na każdym trawniku, stosujemy ją tylko na trawikach tego potrzebujących: mocno zagęszczonych i dużym udziałem części martwych.

Trwaniki mocno zarośnięte filcem wertykulujemy w dwóch cyklach na krzyż. Po każdym cyklu usuwamy filc. 

 

Areacja

Areacja też ma na celu napowietrzenie strefy korzeni, co przyśpiesza parowanie wody i rozluźnia glebę. Przyśpiesza to wzrost korzeni, ukorzenianie się nowych rozłogów i zagęszczanie w ten sposób trawnika. Na glebach zwięzłych o małej przepuszczalności po areacji warto wykonać piaskowanie co utrwali rozluźnienie gleby. Aby osiągnąć porządany efekt piaskujemy piaskiem rzecznym płukanym o fracji nie mniejszej jak 2mm.

 

Pierwsze koszenie

Ze względu na nieregularny przebieg pogody pierwsze koszenie trawnika na wiosne uzależniamy od tempa wzrosu i wysokości trawnika oraz jego wieku. Dobrze zagęszczone i dojrzałe trawniki możemy zacząć kosić stosunkowo wcześnie. Trawniki świeżo załorzone, młode warto przetrzymać i pozwolić podrosnąć nawet do ok. 8-9 cm 

Koszenie trawnika na wiosnę wart też uzależnić od pogody. Jeśli występuje ryzyko wystąpienia przymrozku na dzień kolejny po koszeniu warto je przełożyć na inny bezpieczniejszy termin.

 

Nawożenie trawnika

Na wiosnę przyjeło się stosować standardowe nawozy do trawników o wysokiej zawartości azotu. Azot odpowiedzialny jest za szybki wzrost rośliny na długość. Intensywne nawożenie nie sprzyja jednak odporności roślin na mróz. Dlatego w pierwszym etapie, jeśli mamy potrzebę dostarczenia trawnikowi mikroelementów (np. w walce z chorobami traw) polecałbym zastosowanie nawozu jesiennego.

Kiedy ryzyko występowania przymrozków jest niewielkie można bez obaw stosować nawozy azotowe, jednak w zalecanych przez producenta dawkach. 

data utworzenia/modyfikacji: 18 kwiecień 2013 o 13:56:46

słowa kluczowe: trawnik na wiosnę

Zainteresuje Cię też na pewno:

Trawnik na 3 sposoby

Jak założyć i utrzymać piękny trawnik

Trawnik tradycyjny...od czego zacząć???

Wyszukiwarka