Znajdujesz się w: Strona główna > Porady > Równomierne wschody

Równomierne wschody

Nawadnianie to zabieg, który pozwala uzyskać dobre wschody roślin, a potem ich równomierne odrastanie. Są to bardzo pożądane cechy gazonów, dlatego warto zapewnić stałe ujęcie wody, gdy projektujemy trawnik.

Głównym czynnikiem decydującym o potrzebie zastosowania nawodnienia jest ilość i rozkład opadów w ciągu okresu wegetacyjnego.

Uwilgotnienie podłoża po zasiewie jest bardzo ważne. Wówczas zraszanie jest częste, ale nie obfite, by utrzymać stałą wilgotność oraz jednocześnie nie odkryć i przemieścić nasion strumieniem wody.

Najlepszą porą deszczowania są godziny poranne. Oprócz częstotliwości i ilości ważny jest sposób wykonywania zabiegu. Zraszanie powinno być drobnokropliste, mgławicowe. W normalnych warunkach pogodowych zraszamy o 2-3dni w ilości do 10mm wody na dobę. Natomiast w okresach suszy codziennie.

Zabieg ten nie jest niezbędnym, jednak pozwala osiągnąć wyższe i równomierne wschody oraz lepsze zakorzenienie się roślin. Wzrost i wyrównane wschody, dobre zakorzenienie się trawy pozwalają szybciej przejść do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, które są warunkiem zwartej i efektownej darni.

data utworzenia/modyfikacji: 08 marzec 2009 o 16:04:29

słowa kluczowe: pielęgnacja trawnika

Zainteresuje Cię też na pewno:

Pielęgnacja zieleni w mieście

Wiosenna pielęgnacja trawnika

Chwila oddechu dla trawnika - aeracja, wertykulacja, piaskowanie - zabiegi pratotechniczne

Wyszukiwarka