Znajdujesz się w: Strona główna > Porady > Ostatnie przymrozki

Ostatnie przymrozki

Święta trzech ogrodników i Zimna Zośka to ostatnie dni, w których mogą wystąpić przymrozki. Są różne sposoby na to, jak zapobiec uszkodzeniu roślin przez niskie temperatury.

Od drugiej połowy maja teoretycznie przymrozki już nie występują. W rzeczywistości zdażają się nawet w czerwcu i przynoszą spore straty, uszkadzają rośliny oraz zmniejszają plony.

Odporność rośliny na uszkodzenie przez nieski temperatury zależy od wielu czynników. To cecha gatunkowa, nawet odmianowa, zależy od kondycji zdrowotnej konkretnego egzemplarza, od czasu ostatniego naworzenia azotem oraz od terminu kwitnienia.

By zapobiec uszkodzeniu roślin

 przykrywa się je plastikowymi doniczkami czy kubeczkami. Przykrywa się całe rośliny, albo tylko pędy z kwiatami. Dobrym sposobem jest opóźnienie wysiewu czy sadzenia warzyw. Tak radzi sobie większość działkowców i czeka z tymi czynnościami do drugiej połowy maja. A w sadach najbardziej narażone są m.in. morele i brzoskwinie, które wcześnie kwitną. Rozpala się ogniska w odpowiedniej odległości od drzew. Można też zapobiec przemarznięciu kwiatów przez zraszanie ich i w efekcie pokryciu się kwiatów warstwą lodu. 

 

foto http://www.morguefile.com

data utworzenia/modyfikacji: 16 maj 2012 o 09:22:07

słowa kluczowe: zabezpieczanie roślin

Zainteresuje Cię też na pewno:

Zabezpieczanie roślin na zimę

Dobór gatunków do nasadzeń w mieście

Wyhoduj sobie mech

Wyszukiwarka