Znajdujesz się w: Strona główna > Porady > Mech - zmora niejednego miłośnika zielonego trawnika.

Mech - zmora niejednego miłośnika zielonego trawnika.

Mchy (Musci sp.) są roślinami prymitywnymi, ponieważ nie posiadają wiązek przewodzących, nie kwitną i wytwarzają wypustki zamiast korzeni. Wodę i składniki pokarmowe pobierają całą powierzchnią ciała. Rozmnażają się płciowo i bezpłciowo. Regularne koszenie zapobiega rozmnażaniu bezpłciowemu, ponieważ zapobiega wytwarzaniu zarodni z zarodnikami. Jednak mchy rozmnażają się także poprzez specjalne związki, które poprzez wykonywanie ciągłych zabiegów pielęgnacyjnych tj. koszenie, czy wertykulacja, odrywają się od rośliny matecznej i gdy wystąpią sprzyjające warunki dają początek nowej kolonii.

Z tego względu zwalczanie chemiczne mchów jest bardzo istotne. Należy o tym pamiętać, ponieważ mech to roślina agresywna, która może całkowicie zdominować trawę. Zniszczona i osłabiona darń będąca pod wpływem czynników stresowych to idealne miejsce dla mchu. Lubią one czyste powietrze, gorące i suche lata oraz ciepłe i wilgotne zimy. Tendencja ocieplania się klimatu jeszcze bardziej sprzyja rozwojowi mchu.

Mchy są dobrymi wskaźnikami o zasobności gleby.
    Mchy poduszkowate - posiadają krótkie, wyprostowane pędy, gęsto ulistnione. Wytwarzają zbitą i gęstą poduszkę. Są wskaźnikiem przesuszenia gleb.
    Mchy wyprostowane - posiadają pędy o liściach zielonych na szycie, a u nasady brązowe. Ich występowanie świadczy o glebie suchej, ubogiej i kwaśnej.
    Mchy płożące się i ścielące po powierzchni - ich pędy są pierzaste, zielone lub złote. Jest to wskaźnik gleb nadmiernie zacienionych lub słabo przepuszczalnych

Przyczyny wystąpienia mchu w murawie oraz sposoby przeciwdziałania:
    Przesuszenie - podczas upalnego i suchego lata trawa przechodzi stres termiczny.Na takiej murawie pojawia się mech jesienią i wiosną w następnym sezonie. Należy stosować do podlewania wodę zmiękczoną środkami, które umożliwiają lepszą penetrację wody w profilu glebowym.
    Duża wilgotność spowodowana złym drenażem, ubiciem podłoża, strefą cienia lub odkładającą się warstwą filcu. Na takim trawniku należy pamiętać szczególnie o areacji, wertykulacji, usuwaniu gałęzi, bądź może będzie konieczne wycięcie drzew.
    Niskie dawki nawozów - brak składników pokarmowych prowadzi do osłabienia traw i wytępienia mchu. Należy dobrać odpowiedni program nawozowy, który utrzyma murawę na wysokim poziomie.
    Koszenie - bardzo niskie koszenie to kolejny czynnik stresowy dla traw. Jeśli bardzo nisko kosimy trawnik przez dłuższy czas, to osłabiamy darń. To z kolei stwarza sprzyjające warunki dla rozwoju mchu.
    Brak obciążenia - mchy są mniej odporne od traw na deptanie. Nisko koszony ?green? bez odpowiednio intensywnego użytkowania jest bardziej narażony na wystąpienie mchu.

Walka z mchem jest długofalowa, dlatego należy pamiętać, aby zabiegi powtarzać cyklicznie. Ważne jest utrzymanie odpowiednich warunków wilgotnościowym i siedliskowych murawy. Istotne jest kontrolowanie pH gleby oraz jego regularne podwyższanie (np. za pomocą wapnowania). Na rynku dostępnych jest szereg nawozów z podwyższoną zawartością żelaza, jednak należy pamiętać, aby ściśle stosować się do dawek oraz warunków wykonywania zabiegu podawanego przez producenta na opakowaniu. Dokarmianie siarczanem żelaza dodaje trawom wigoru i ogranicza występowanie mchów.

data utworzenia/modyfikacji: 15 lipiec 2010 o 16:04:29

słowa kluczowe: mech w trawniku

Zainteresuje Cię też na pewno:

Wyhoduj sobie mech

Chwila oddechu dla trawnika - aeracja, wertykulacja, piaskowanie - zabiegi pratotechniczne

Świąteczne rękoczyny

Wyszukiwarka