Znajdujesz się w: Strona główna > Porady > Ciepło, ciepło, gorąco... basen w ogrodzie?

Ciepło, ciepło, gorąco... basen w ogrodzie?

Nie mamy takich warunków klimatycznych, żeby budować baseny  jak w Hiszpanii, ale... 

 

foto w zajawce www.stylowi.pl

Coraz częściej w ogrodach pojawiają baseny, zwłaszcza przy tzw. domkach weekendowych, poza miastem. Dosyć popularne są wanny z dyszami do hydromasażu czyli jacuzzi. Są niewielkie i nie zabierają dużo jakże cenej ogrodowej powierzchni. W naszym klimacie praktyczne są zbiorniki kąpielowe przykrywane przeźroczystymi panelami. Takie rozwiązanie ułatwia nagrzewanie wody w ciągu słonecznego dnia i zapobiega jej szybkiemu ochłodzeniu.

 

Najlepszym miejscem w ogrodzie na zbiornik wodny jest okolica tarasu. Zaplecze techniczne można ukryć pod deskami tarasowymi i łatwo będzie się do niego dostać w przypadku awarii.

Przy basenie należy zaprojektować nawierzchnię, która nie będzie śliska i zapobiegnie powstaniu błota. Idealnie sprawdzą się deski tarasowe czy płyty betonowe.

Dobrze jest zaplanować odpowiednie nasadzenia przy basenie. Trzeba zastosować roślinność, która lubi wysoką wilgotność. Powinny być to gatunki, które osłonią kąpiących się przed wiatrem, ale nie będą nadmiernie zacieniać basenu, zapewnią poczucie intymności i nie będą zaśmiecać wody liśćmi czy kwiatami. 

Wymiary basenu pływackiego:  przeznaczony dla 1-2 osób powinien mieć conajmniej 2,25m szerokości i 5,52m długości i umożliwia wykonanie 2 ruchów pływackich.

Należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Aby ochronić je przed wpadnięciem do wody nie wznosimy ogrodzeń, tylko przykrywamy basen. Są też urządzenia alarmowe, które reagują na falowanie wody.

Warto pomyśleć o ośwetleniu tak atrakcyjnego miejsca. Mogą być to niewielkie lampki czy lampiony na świece. Łagodne, subtelne światło dodatkowo zachęci do wieczornych kąpieli. 

 

Jeszcze tylko wygodne leżaki i ... trzeba jakoś załatwić pogodę

data utworzenia/modyfikacji: 20 czerwiec 2014 o 21:18:51

Zainteresuje Cię też na pewno:

Zielony dach a mikroklimat miasta - temperatura

Klimat miasta

Wyhoduj sobie mech

Wyszukiwarka