Znajdujesz się w: Strona główna > Artykuły > Obrzeża trawnikowe - naprawdę potrzebne

Obrzeża trawnikowe - naprawdę potrzebne

ef6c5c6b01d86b4b8268e3aa0207640a_heaumcjpg

28636ed6a705f3ab9214e049ebb408c9_zh4bghjpg

1072adf43dee7ca19d3afb684fb013ca_g7fcl2jpg

Dla tych właścicieli ogrodów, którzy mają obrzeża trawnikowe, wyliczenie ich zalet to żaden problem. Nic dziwnego, szybko przekonasz się, jak bardzo ułatwią pielęgnację ogrodu i nadają duży efekt estetyczny. 


Obrzeża zakłada się w celu utrzymania granicy między trawnikiem a rabatą z nasadzeniami. Dzięki nim ściółka (jak np. kora sosnowa, żwir) trudniej wydostaje się z rabaty na trawnik. Takie wykończenie wsprowadza porządek i stanowi dodatkowo ozdobny element.

W zakładaniu obrzeża ważne jest zachowanie odpowiedniej wysokości. Obrzeże powinno wystawać nad trawnik i nad rabatę, ale umożliwiać wjechanie jednym kołem kosiarki na rabatę.

Do zastosowania obrzeży nie trzeba już długo przekonywać klientów, warto jednak dokładnie przemyśleć wybór materiału. Najbardziej praktyczne obwódki wykonuje się z kostki betonowej czy brukowej, zwykle tej samej, z której ułożony jest podjazd do garażu czy ścieżka do domu. Mniejszy koszt stanowią obrzeża z drewnianych kantówek. Nadają się do układania lini prostych. Jednak nie są one trwałe i z czasem trzeba je wymienić. Na rynku są też dostępne wykończenia w formie palisady, ale ich wadą jest utrudnione koszenie. Nie da się dokładnie dojechać kosiarką do samej palisady i po koszeniu należy takie źdźbła wyciąć nożyczkami. Przy wyborze obrzeża natkniecie się też na obrzeża z tworzyw sztucznych typu Eko bord. Są prawie niewidoczne i łatwo uzyskacie wszelkie łuki.


foto: pinteres.com

data utworzenia/modyfikacji: 14 wrzesień 2016 o 18:48:11

słowa kluczowe:

Zainteresuje Cię też na pewno:

10 ważnych faktów dla początkującego ogrodnika

Pierwsze kroki młodego ogrodnika do założenia warzywnika

Zasady projektowania nasadzeń przy budynkach

Wyszukiwarka