Znajdujesz się w: Strona główna > Garden design > Garden design: małe ogrody i spektakularne rozwiązania

Garden design: małe ogrody i spektakularne rozwiązania

Zmorą małych ogrodów jest ich przewidywalość - są zwyczajnie nudne. Na niewielkim terenie, trudno jest osiągnąć ciekawy efekt, dlatego warto wprowadzić grę wysokości i odległości. Prawdą jest, że im mniejszy ogród, tym większe wyzwanie, z jakim zmierza się projektant.

 8wyr8s_4104bda5e35ee30f9cb009972242c383.jpgfoto: pinterest.com


Podczas projektowania małych ogrodów, często stosujemy urozmaicenie wysokości terenu. Wprowadzenie wyniesionych rabat, schodów czy skarp wręcz genialnie sprawdza się na małych powierzchniach i takich o protym kształcie. To dodaje atrakcyjności działce, sprawia, że ogród nabiera wyrazu i przestaje być banalny.

Skutecznym sposobem, na wprowadzenie różnorodności na niewielkich powierzchniach, jest też zastosowanie przegród wizualnych. Działka zyskuje na tajemniczości, kiedy nie możemy w całości ogarnąć jej spojżeniem. Przegrody mogą być jednolite lub ażurowe, to: pergole i trejaże z pnączami, elementy ogrodzenia lub wysokie i zwarte nasadzenia. Równie ciekawe wrażenia przestrzenne uzyskamy, umieszczając w ogrodzie lustra.

W małych ogrodach, wręcz strategiczne znaczenie ma samo zaprojektowanie ścieżkek tak, by wydłużyć spacer po działce. Drogi, które fikuśnie wiją się między nasadzeniami, przekłamuja właściwe odległości granic obszaru.

 

Wszystkie te zabiegi mają na celu podział niewielkiej przestrzeni na jeszcze mniejsze wnętrza ogrodowe. Podczas spaceru, stopniowo odkrywamy kolejne strefy (plac zabaw, miejsce do wypoczynku, warzywnik itd.) i odnajdujemy jakiś intrygujący element np. huśtawę, pozwalamy zwiedzającym na zaskoczenie, które stanowi o atrakcyjności ogrodu.

data utworzenia/modyfikacji: 28 marzec 2017 o 12:26:54

słowa kluczowe:

Zainteresuje Cię też na pewno:

Garden design: Ogród w stylu formalnym

Garden design: Ogród w stylu wiejskim

Garden design

Wyszukiwarka