Znajdujesz się w: Strona główna > Garden design > Garden design: Ogród bez trawnika

Garden design: Ogród bez trawnika

Koncepcja ogrodu bez trawnika jest dosyć często pojawiającym się rozwiązaniem. Sprawdza się w przypadku małych powierzchni, gdzie trawnik byłby tak mały, że nie tylko byłby niefunkcjonalny, ale wręcz kłopotliwy. Alternatywy dla nawierzchni trawiastej sprawdzają się również w miejscach, gdzie nie ma warunków do wzrostu trawy - np. w zacienionych ogrodach czy na glebach zbyt suchych.

 

foto pinterest.com

Utrzymanie trawnika jest dosyć czaso- i pracochłonne. Ze względu na koszty utrzymania nawierzchni trawnikowej, właściciele ogrodów często proszą o inne rozwiązania. Na przeciw takim oczekiwaniom powstają najczęściej projekty ogrodów żwirowych lub w znacznej części pokrytych kamieniami czy drewnianymi podestami.

Przy projektowaniu tego typu założeń, musimy się zmierzyć z problemem wysokiej temperatury do jakiej nagrzewa się nawierzchnia i niskiej wilgotności powietrza - przebywanie w takim miejscu do przyjemnych nie należy. Dlatego ważne jest zastosowanie różnorodnej roślinności i wprowadzenie elementu wodnego.

By uniknąć stworzenie przestrzeni o znikomej powierzchni biologicznie czynnej wszystkie chwyty dozwolone: zieleń niska i wysoka, gatunki gubiące liście i zimotrwałe, pnącza, szumiące fontanny, kaskady, zielone dachy, zielone ściany, zielone fugi między płytami nawierzchni...

 

Należy zrekompensować brak nawierzchni trawnikowej pod każdym możliwym względem. Wtedy ogrody bez trawników są funkcjonalne i naprawdę niezwykle atrakcyjne. Nic dziwnego, że są coraz bardziej popularne. 

data utworzenia/modyfikacji: 06 czerwiec 2015 o 20:48:47

słowa kluczowe:

Zainteresuje Cię też na pewno:

Garden design: Ogród w stylu formalnym

Garden design: Ogród w stylu wiejskim

Garden design: Ogród po zmroku

Wyszukiwarka