Znajdujesz się w: Strona główna > Artykuły > Zielony dach a mikroklimat miasta - temperatura

Zielony dach a mikroklimat miasta - temperatura

W letnie gorące miesiące niezagospodarowany bitumiczny dach wystawiony na działanie słońca potrafi nagrzać się do temperatury 70°C. Energia ta częściowo przenika przez strop i ogrzewa wnętrze budynku. Reszta odbita od powierzchni dachu  wzbogacona o ciepło uchodzące z budynek oraz ciepło utajone trafia z powrotem do atmosfery [Marco Schmid, Berlin 2000].

Temperatura w mieście jest wyższa w porównaniu ze strefą podmiejską o kilka stopni. Niesprzyjający mikroklimat aglomeracji miejskich, zwany powszechnie "miejską wyspą ciepła", nie jest jedynym efektem działania promieni słonecznych na niezagospodarowany dach (przyp. Postaram się opisać w przyszłości zagadnienie efektu miejskiej wyspy ciepła). Duże wahania temperatury pokrycia dachowego w ciągu doby prowadzi jednak do szybszego "zmęczenia materiału" i w efekcie mniejszej skuteczności oraz trwałości zastosowanych warstw izolacyjnych.

W zimne miesiące to sztuczne ciepło powstające przy ogrzewaniu budynków przenika przez dach i ogrzewa powietrze. Powoduje to zwiększenie nakładów finansowych na ogrzewanie mieszkań i biur.

Budynki pokryte zielenią zupełnie inaczej zagospodarowują promieniowanie słoneczne. Większa część energii przekształcana jest w procesie transpiracji i fotosyntezy roślin wzbogacając powietrze w wilgoć i tlen. Reszta uchodzi w postaci promieniowania odbitego i utajonego oraz w postaci ciepła. Zjawisko to jest znacznie korzystniejsze dla klimatu miejskiego, ponieważ duży fragment energii zostaje pochłonięty przez rośliny. Zaletą jest także oddziaływanie na budynek, którego konstrukcja jest mniej narażona na niekorzystne czynniki pogodowe i tym samym bardziej trwała.

Z badań przeprowadzonych przez Karen Liu w Ottawie (Kanada) oraz podobnych z Toronto wynika, że zielony dach z 10 centymetrową warstwą wegetacyjną ogranicza utratę ciepła zimą o 26% oraz nagrzewanie się dachu latem o 95%. Temperatura w pomieszczeniu pod ogrodem jest niższa latem i wyższa zimą  o 3 do 6°C, w porównaniu do temperatury tego samego pomieszczenia pokrytego stropem bitumicznym przed instalacją zieleni. Prowadzi to do znacznych oszczędności w ogrzewaniu zimą. Latem uzyskujemy za to większej wydajność klimatyzacji w budynku. Koszty utrzymana stałej temperatury wewnątrz mogą zmniejszyć się nawet o  25% [Dr Karen Liu, 2005].

Zobacz także:
Wpływ zielonych dachów na mikroklimat miasta
Zielony dach a mikroklimat miasta - woda
Zielone dachy i ich funkcje społeczne i biologiczne

data utworzenia/modyfikacji: 01 luty 2009 o 16:04:29

słowa kluczowe: miejsca wyspa ciepła, mikroklimat miasta

Zainteresuje Cię też na pewno:

Plac zabaw: projektowanie

Typy użytkowania - zielone dachy intensywne

Osiedle Messestadt Riem

Wyszukiwarka