Znajdujesz się w: Strona główna > Artykuły > Typy użytkowania - zielone dachy ekstensywne

Typy użytkowania - zielone dachy ekstensywne

Ogrody na dachach prowadzone metodą ekstensywną cechują się niewielkimi kosztami zakładania w porównaniu do dachów intensywnych. Nazywane także eko-dachami stanowią doskonały sposób zwiększenia bioróżnorodności oraz poprawy mikroklimatu miasta. Ponieważ nie wymagają wzmocnionej konstrukcji stropodachu, można je tworzyć niemalże na każdym budynku.

Charakteryzują się ograniczoną ilością warstw, co przyczynia się do niewielkich obciążeń oraz minimalnej konserwacji dachu. Budowane są ze świadomością nieznacznej, a nawet zerowej ingerencji człowieka w egzystencję zieleni. Zabiegi pielęgnacyjne dopuszczalne są jedynie na początku wzrostu roślin oraz w przypadku napraw i konserwacji instalacji wentylacyjnych, kominowych, itp. Warstwa podłoża ma grubość od 6,5cm do 15-20cm. Dodatkowym utrudnieniem dla rozwoju roślinności jest skład owej warstwy wegetacyjnej. Ta w 70-80% składa się z części nieorganicznych bądź mineralnych i tylko w 20-30% organicznych.

Niewielka siła wzrostu, poziomy rozwój korzeni oraz maksymalna wysokość roślin w granicach 40-60cm to pożądane cechy gatunków nadających się na tego typu założenia. Doskonale sprawdzają się tu rośliny górskie, które przystosowane są do niesprzyjających warunków nie tylko wynikających z ubogiego podłoża, ale także silnych wiatrów, dużego nasłonecznienia, suszy oraz dużych wahań temperatury w ciągu doby. Podstawowym gatunkiem stosowanym na dachach ekstensywnych stał się Rozchodnik - Sedum sp.,urozmaicenia dodają inne sukulenty, mało wymagające zioła, trawy i rośliny wrzosowate.

W zależności od grubości warstwy wegetacyjnej oraz zastosowanego podłoża waga takiego założenia waha się w granicach 4,5-23kg*m-2. Dla porównania waga otoczaków stosowana standardowo do zabezpieczenia hydroizolacji na stropodachu wynosi przeciętnie 5,5kg*m-2.

Tego typu zazielenienia można stosować także na dachach skośnych. W takich wypadkach stosuje się dodatkowe zabezpieczenia, chroniące przed osuwaniem się ziemi. Nachylenie dachu, na którym mo na instalować zieleń nie powinno jednak przekraczać 30°.

Koszty budowy zazielenienia, na warunki Stanów Zjednoczonych, kształtują się w granicach 30-80 dolarów za 1m2.

Zobacz także: Typy użytkowania - zielone dachy intensywne

data utworzenia/modyfikacji: 04 styczeń 2009 o 16:04:29

słowa kluczowe: zielone dachy teoria

Zainteresuje Cię też na pewno:

Typy użytkowania - zielone dachy intensywne

Zielone dachy i ich funkcje społeczne i biologiczne

Zielony dach a mikroklimat miasta - temperatura

Wyszukiwarka