Znajdujesz się w: Strona główna > Artykuły > Roślinność stosowana na zielonych dachach

Roślinność stosowana na zielonych dachach

Z powodu nie sprzyjających warunków jakie panują na dachach, projektant zieleni dachowej boryka się z ograniczeniami w doborze gatunkowym. Duże nasłonecznienie, niewielka wilgotność powietrza oraz gleby, narażenie na silny wysuszający wiatr, wahania wilgotności wymuszają na roślinach dużą wytrzymałość.

Zielone dachy prowadzone metodą ekstensywną, pozbawione są przeważnie sztucznego nawadniania. W gorących miesiącach letnich prowadzi to często do całkowitego wysuszenia podłoża. Stąd istotne, poza prawidłowym doborem roślin, jest także stosowanie odpowiednich substratów glebowych, pozwalających zmagazynować maksymalnie dużo wilgoci przez maksymalnie długi czas. A w sytuacji całkowitego wysuszenia - szybkiego powrotu do stanu nasycenia. Nawet najlepsze podłoże nie zniweluje jednak niegodności jakie napotkają rośliny na zielonych dachach. Próba określenia jakie tereny naturalne charakteryzują się podobnymi cechami pozwoli opracować wstępny dobór gatunkowy.

Doskonale do tego celu nadaje się zatem roślinność alpejska i górska tolerująca w swoich siedliskach duże wahania temperatury w ciągu doby, niedobory wody, ubogie podłoże oraz silny, wysuszający wiatr. Gatunki występująca na takich obszarach, będzie wystarczająco przystosowana do warunków jakie napotkać można na zielonych dachach.

Bardzo dobrze przystosowane są także gatunki z rodziny Gruboszowatych - Crassulariaceae, które posiadają zdolność akumulacji wody w tkankach miękiszowych liści oraz ograniczoną jej utratę w wyniku transpiracji, dzięki bogatej warstwie wosków i kutykuli. Dużą wytrzymałością i ponadto zdolnością szybkiej regeneracji po wysuszeniu charakteryzują się także trawy (Poaceae).

Aby poprawić walory estetyczne zielonych założeń na dachach stosować można także zioła oraz niektóre byliny i rośliny cebulowe. Również rośliny jednoroczne mają zastosowanie jako samoistnie obsiewające się "łąki kwietne", albo jako roślinność tymczasowa wysiewana na początku istnienia ogrodu. Powoduje to szybkie efekty wizualne, pozwala zająć powierzchnie dachu zanim roślinność docelowa zagęści się na tyle, aby wyglądała estetycznie. Zapobiega to także przed nadmiernym zachwaszczeniem założenia.

Na dachach prowadzonych metodą intensywną miejsce znaleźć może także roślinność wyższa, jak drzewa i krzewy. Zieleń taką można sadzić bezpośrednio w podłoże, wymaga to jednak głębokiej warstwy substratu. Innym sposobem umieszczenia krzewów i małych drzew na połaci dachu jest stosowanie pojemników z drenażem. Przy takich założeniach nie obejdzie się już bez sztucznego nawadniania w sezonie letnich upałów.

data utworzenia/modyfikacji: 09 kwiecień 2009 o 16:04:29

słowa kluczowe: Sedum

Zainteresuje Cię też na pewno:

Typy użytkowania - zielone dachy ekstensywne

Roślinne MUST HAVE w trendach wnętrzarskich

Zielony dach a mikroklimat miasta - temperatura

Wyszukiwarka