Znajdujesz się w: Strona główna > Artykuły > Place zabaw: puste place zabaw

Place zabaw: puste place zabaw

Wciąż jest za mało placów zabaw, za to z łatwością można pokazać takie, bez bawiących się dzieci. Błędy projektowe skutkują nieużytkowaniem tych miejsc. Szkoda, że to wciąż te same niewłaściwe rozwiązania- notorycznie powtarzane.


To lista najczęściej popełnianych błędów:
Standardowo już na pierwszym miejscu jest kwestia higieny. Dotyczy to głównie braku skutecznych zabezpieczeń przeciw zwierzętom, zbyt małej ilości lub braku (!) koszy na śmieci oraz brudnego piasku w piaskownicy.

Równie ważne jak higiena jest bezpieczeństwo. By zapewnić je dzieciom trzeba zwrócić uwagę na następujące kwestie:
odległość od dróg szybkiego ruchu
wyposażenie w urządzenia z atestami
konserwacja tych urządzeń
odpowiedni dobór roślin (zobacz mój post na temat projektowania)
oddzielenie strefy dla najmłodszych dzieci

Lokalizacja placu zabaw warunkuje jakie zaplecze powinno posiadać takie miejsce. W przypadku placu oddalonego od osiedli mieszkaniowych należy zapewnić: toaletę, miejsce do przewijania i  karmienia najmłodszych, parking w pobliżu

A z takich praktycznych uwag to chciałam zarzucić wielu placom zabaw, że nie zapewniają odpowiedniej ilości miejsc mamom, nie ma stojaków na rowery, a po jednym deszczowym dniu mamy trzy dni błota.


Chciałam zwrócić uwagę na fakt, że wiele placów zabaw źle funkcjonuje i jest niechętnie odwiedzane, ponieważ użytkownicy nie przestrzegają regulaminu. Przyprowadzając dziecko w takie miejsce, zacznijmy od przeczytaniu mu (i sobie) tablicy informacyjnej.

data utworzenia/modyfikacji: 30 lipiec 2011 o 16:04:29

słowa kluczowe: projektowanie nasadzeń, projektowanie osiedli

Zainteresuje Cię też na pewno:

Kwietniki

Zasady projektowania nasadzeń przy budynkach

Plac zabaw: projektowanie

Wyszukiwarka