Znajdujesz się w: Strona główna > Artykuły > Nawierzchnia...trawiasta czy inna?

Nawierzchnia...trawiasta czy inna?

Dobrze utrzymany trawnik jest ważnym komponentem zarówno wśród zieleni miejskiej, jak również w ogrodzie przydomowym głównie ze względów estetycznych i z uwagi na niepowtarzalne walory rekreacyjno-wypoczynkowe.

Bardzo istotne jest także znaczenie ekologiczno-biologiczne nawierzchni trawiastych. Trawniki zwiększają wilgotność powietrza, a w upalne dni powodują obniżenie temperatury powietrza o 5-7oC. Trawiasta ruń w procesie asymilacji dobrze kumuluje energię słoneczną, zmniejsza ilość CO2 i dotlenia powietrze atmosferyczne.

Trawniki stanowią filtr biologiczny, co obecnie, w okresie postępującej degradacji środowiska, jest bardzo ważne. Obszary zieleni przyczyniają się do oczyszczania powietrza z niemiłych zapachów i zanieczyszczeń, działają hamująco na prędkość wiatru i doskonale tłumią hałas. Tworząc gruby i gęsty dywan zmniejszają obniżają jego poziom od kilku do kilkunastu decybeli.

Ponadto nawierzchnie trawiaste posiadają właściwości darniotwórcze oraz chronią wody powierzchniowe i gruntowe przed toksycznymi związkami. Trawiasta ruń może dodatkowo, w niekorzystnych warunkach siedliskowych, spełniać funkcję ochronne gleb narażonych na erozję wodną czy powietrzną.

Tereny zieleni pełnią funkcję estetyczną. Murawy podnoszą walory aspekty widokowe środowiska. Na ich tle okazale prezentują się budowle i dzieła sztuki niezależnie od wieku i materiału, z którego je wykonano. Zieleń trawników działa na człowieka kojąco i uspokajająco, rozładowuje stres i napięcia nerwowe. Poza tym wprowadza w pogodny nastrój i przyśpiesza odprężenie.

data utworzenia/modyfikacji: 13 styczeń 2009 o 16:04:29

słowa kluczowe: trawnik

Zainteresuje Cię też na pewno:

Trawnik na 3 sposoby

Jak założyć i utrzymać piękny trawnik

Trawnik tradycyjny...od czego zacząć???

Wyszukiwarka