Znajdujesz się w: Strona główna > Artykuły > Jesień w ogródkach

Jesień w ogródkach

Nie da się nie zauważyć zmiany pory roku na jesień - to czas przebarwiania się i opadania liści, zbierania kasztanów, żołędzi, robienia suchych bukietów. Co najlepiej zrobić a jakich prac ogrodowych unikać.

Jesień to przede wszystkim czas przebarwień liści. Skala barw jest ogromna: od żółtego i jego odcieni, przez żółty do czerwonego i brązowego, do czerwonych, pomarańczowych, fioletowych i brązowych. Najbardziej efektownie przebarwia się gatunki lipy (Tillia sp.), miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba), klony (Acer sp.), platan klonolistny (Platanus xacerifolia), winobluszcze (Partenocissus sp.). Uwagę śiąga na siebie modrzew europejski (Larix decidua) jako jedyny gatunek iglasty, który się przebarwia).

Przymrozki powoduja opadnięcie liści z drzew, a takie liście mogą zawierać formy przetrwalnikowe patogenów, które uaktywnią się wiosną. By zapobiec rozwojowi np parcha jabłoni czy szrotówka kasztanowcowiaczka, liście należy zebrać i spalić. 

To nie jedyne prace ogrodowe jakie się wykonuje (palić można od 1października). Jest to świetny moment na sadzenie cebul, posadzone jesienią geofity zakwitną wiosną. Teraz warto przesadzać i sadzić rośliny. Pogoda sprzyja, a wybór w szkółkach jest spory. Należy usunąć zamierające części bylin, roślin 1rocznych i 2letnich bo wyglądają nieestetycznie. Trzeba wykopać gatunki nie zimujące w gruncie jak pacioreczkik (Canna) i dalia (Dahlia).

Absolutnie nie nawozimy azotem, ani nasadzeń ani trawników. Grozi to uszkodzeniem roślin, które nie zdążą wejść w stan spoczynku przed zimą. Z produkcją rozsady warzyw czekamy do końca zimy. 

Cieszmy się jesienią i do roboty :) Zachęcam do robienia suchych bukietów, wykorzystujmy liście, owoce i pędy. 

Zobacz filmik co można zrobić z liści klonu

http://youtu.be/Pmur6unqEZw

I zobacz jak można wyciąć dynię

pt2sek_file0001004242331.jpg

 

y46w28_file9251291040084.jpg

 

y65e2v_file3501324499084.jpg

 

Fotki pochodzą z  http://www.morguefile.com

data utworzenia/modyfikacji: 05 październik 2012 o 19:29:12

słowa kluczowe: prace jesienne

Zainteresuje Cię też na pewno:

Zarys historii zielonych dachów

Zieleń przy ulicach

Sekator nożycowy Fiskars- opinia

Wyszukiwarka