Znajdujesz się w: Strona główna > Artykuły > Egzotyka w doniczce

Egzotyka w doniczce

food83130_tueduc.jpgBambus, kawa arabska, figa, oliwka europejska, laur szlachetny, ananas jadalny, bananowiec karłowy i drzewka cytrusowe- coraz łatwiej je kupić, ale niezwykle trudno uprawiać.Rośliny egzotyczne są łatwo dostępne w kwiaciarniach czy sieciowych sklepach budowlanych. Ich uprawa  nie jest skomplikowana, ale trudno im zapewnić odpowiednie warunki.

W naszym klimacie te gatunki nie mają szans na przetrwanie, dlatego zostały wprowadzone do wnętrz. Lubią wysokie temperatury i słońce. Doniczki dobrze jest ustawić na słonecznych parapetach, a latem wystawić na balkon. Nie mają dużego zapotrzebowania na wodę, a niektóre (jak oliwka) należy podewać naprawdę skromnie. Dobrze rosną w podłożu z dodatkiem gliny. Problem zaczyna się zimą podczas stanu spoczynku. Wtedy ta grupa roślin potrzebują miejsc dobrze oświetlonych i jednocześnie chłodnych tj. 10-15stopni. Nie jest łatwo zapewnić takie warunki w naszych mieszkaniach. Dlatego w tym okresie rośliny zaczynają chorować, liście żółkną i opadają. Liczmy się z tym, że po każdej zimie czeka nas walka o kondycję egzotyków lub ich wymiana na nowe.

Zmorą wielu gatunków roślin egzotycznych są też przędziorki. Nawet w przypadku, gdy nie widzimy szkodników, zaleca się profilaktynie przemywać dolną stronę liści wodą z mydłem czy oprysk środkami chemicznymi. 

Wiele z tych roślin ma spory potencjał w osiąganych rozmiarach. Dlatego często zdobią biurowce, urzędy czy inne budynki użyteczności publicznej.


Nie da się ukryć, że gatunki egzotyczne do łatwych w uprawie nie należą. Jednak ich wyjątkowość to duży atut. Polecam wprowadzenie tych roślin do naszych wnętrz z pełną świadomością. 


data utworzenia/modyfikacji: 28 marzec 2017 o 12:25:59

słowa kluczowe:

Zainteresuje Cię też na pewno:

Zasady projektowania nasadzeń przy budynkach

Ozdobność drzew w czterech porach roku

Pnącza

Wyszukiwarka