Znajdujesz się w: Strona główna > Artykuły > Biosferowe DIY

Biosferowe DIY

IMG_20161012_104737_ufr9hcjpg

IMG_20160420_174354_5cldk3jpg

Rośliny posadzone w szklanych naczyniach są ostatnim hitem w aranżacji roślin we wnęrzach. Jeśli chcesz osobiście stworzyć taką kompozycję, to musisz przemyśleć sobie kilka spraw zanim przystąpisz do działania.


Kluczem będzie wybór gatunków, bo rośliny posadzone w jednym naczyniu muszą mieć takie same wymagania co do podłoża i ilości wody. Nie wszystkie gatunki nadają się do takich aranżacji. Najbezpieczniej będzie uzyskać efekt miniaturowego lasu, czy zaaranżować grupę sukulentów.

Jeśli marzy Ci się las, to wybierz paprocie i mchy. One lubią bardzo specyficzny, wilgotny mikroklimat. Dlatego tworzy się biosfery z tych garunków, umieszczając je w zamykanych naczyniach. Wykorzystaj kawałeczki kory, patyczki, figurki zwierzątek (z łatwością kupisz miniaturę jelonka).

W przypadku aranżacji sukulentów nie wybieraj wąskich naczyń, ale raczej szerokie. Rośliny z tej grupy lubią mieć dostęp do świeżego powietrza. Ważny jest tu sposób podlewania, wiele gatunków ma tendencję do gnicia liści, jeśli spływa po nich woda. Podczas sadzenia wykorzystaj ozdobny żwirek czy kamienie. Ułożenie ich warstwami będzie dodatkowym atutem kompozycji.


Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnaji roślin. Zwróć uwagę na to czy nie podlewasz zbyt często. Nadmiaru wody nie da się wylać, trzeba poczekać, aż odparuje. Stosuj odpowiednie podłoże dla konkretnej grupy roślin - te różnią się pod względem składu, właściwości i współczynnika pH. W przypadku tworzenia aranżacji w szkle ma to ogromne znaczenie. 


Pozostaje jeszcze wybór szklanego naczynia. Czy będzie to wazon o geomertycznej formie, żarówka, labolatoryjne naczynie, czy nieco bardziej fikuśna butelka, a może stary słój z babcinej piwnicy...

data utworzenia/modyfikacji: 23 kwiecień 2017 o 20:55:15

słowa kluczowe:

Zainteresuje Cię też na pewno:

Zasady projektowania nasadzeń przy budynkach

Ozdobność drzew w czterech porach roku

Pnącza

Wyszukiwarka