Znajdujesz się w: Strona główna > Artykuły > 10 ważnych faktów dla początkującego ogrodnika

10 ważnych faktów dla początkującego ogrodnika

Jest kilka spraw, o których powinniście mieć pojęcie, kiedy zostajecie właścicielami ogrodu. Potwierdzę parę znanych faktów związanych z ogrodnictwem. No to zaczynamy:


1. Nie ma takich ogrodów, które nie wymagają pielęgnacji

Możemy unikać sadzenia roślin, które wymagają kłopotliwego wykopywania na zimę, czy systematycznego opryskiwania i dużych powierzchni trawnikowych, ale nie ma ogrodów, w których zupełnie nic się nie robi. Każdy trawnik trzeba regularnie kosić, nasadzenia należy raz na jakiś czas przycinać i nawozić, a chwasty należy usuwać itd. Warto zastosować rozwiązania, które usprawniają pracę w ogrodzie, jak: obrzeża trawnikowe ułatwiające koszenie przy ogrodzeniu czy ścianie domu, dobrej jakości narzędzia i maszyny.

Jeśli jednak nie macie dosyć dużo zapału i czasu, to jest plan B - firmy, zajmujące się pielęgnacją ogrodów.


2. Ogród trzeba podlewać

Rośliny do życia potrzebują wody. Jeśli nie macie systemu nawadniania, to musicie sami podlewać ogród. Zwłaszcza rośliny, które zostały niedawno posadzone, wymagają dostarczenia wody. Drzewa sobie poradzą, mają tak głęboki system korzeniowy, że skorzystają z zasobów wody gruntowej, niestety kosztem innych nasadzeń i trawnika.

Trawnik należy zraszać, ale unikajnie zraszania pozostałych nasadzeń, te należy podlewać. Podlewamy długo pod niewielkim ciśnieniem wody.

Często spędzacie lato poza domem, zostawiając ogród na łasce opadów? Niepodlewany ogród szybko Wam tego nie wybaczy i długo będzie dochodził do siebie po upalnym lecie.


3. Niektóre rośliny ...znikają

Nie panikujcie, kiedy z oczu Wam zniknęła jakaś roślina. Niektóre gatunki późno się pojawiają (np. funkie dopiero w maju czy paprocie), inne szybko znikają po przekwitnięciu (np. cebulowe).

Czasem młodzi ogrodnicy spisują roślinę na straty i od razu w to miejsce sadzą coś nowego. Rośliny, które nie są wieloletnie, muszą odpowiedni dla siebie czas przeczekać w ziemi, jako kłącza czy cebule, albo jako nasiona u 1 rocznch.


4. Koszenie i naworzenie trawnika

Często właściciele ogrodów z nadzwyczajnym zapałem stosują nawozy trawnikowe i jednocześnie narzekają na szybki wzrost trawy. To logiczne, że trawa dostając dodatkowe składniki pokarmowe odpowiada szybkim wzrostem. Naworzony trawnik częściej kosić. 


5. Imitacje i sztuczności się nie sprawdzają

Wszelkie materiały mające udawać naturalny kamień czy drewno, wyglądają po prostu źle. Cena czasem jest tak atrakcyjna, że może kusić, jednak nie ulegajcie. Plastikowe pojemniki na rośliny nie wyglądają atrakcyjnie, często się odbarwiają i kruszą. Tak samo plastikowa wykładzina mająca udawać żywą trawę napewno się nie sprawdzi.

Radzę zainwestować w materiały naturalne, poszłużą dłużej, a z upływem czasu mogą nawet wyglądać lepiej niż w momencie zakupu. Można stworzyć prawdziwe cudo odnawiając babciny drewniany leżak.


6. Mierz siły na zamiary

Własny ogród to szansa na własne warzywka, owoce, ziółka... Oczywiście, że to świetne uczucie zjeść truskawki z własnego ogródka, ale radzę się zastanowić czy podołasz takiemu wyzwaniu. Jeśli przebywając cały dzień w pracy, zaniedbujesz kwiaty doniczkowe i zapomiansz nakarmić kota, to czy uda Ci się uprawiać warzywnik? 

Zacznij od posadzenia w donicy kilku krzaczków pomidora. Może okaże się to sukcesemi w kolejnym sezonie zdecydujesz się na kolejny krok na większą skalę.


7. Ogród nie tylko Twój

Ogród leży dookoła Twojego domu, na Twojej działce, ale jest widoczny nie tylko z Twoich okien. Pomyśl jak to wygląda od strony ulicy, albo najbliższego sąsiada, zanim postawisz kompostownik czy zrobisz miejsce na składowanie starych mebli czy materiałów remontowych.


8. Rośliny rosną

Posadzony niewielki krzaczek, za kilka lat może zasłnić widok z okna i zacienić pomieszczenie, utrudniać chodzenie po ścieżce czy zasłaniać inne nasadzenia. Niewinny mały świerk może w przyszłości w najlepszym przypadku zacienieć ogród, albo nie pasować do nowej koncepcji, w najgorszym może zagrażać liniom wysokiego napięcia. 

Problem z brakiem wyobraźni co  może wyrosnąć z małego okazu, dotyczy szczególnie nasadzeń drzew. Za niewielkie pieniądze można kupić małe drzewko, ale lepiej dopytaj lub doczytaj o ostateczne rozmiary konkretnego gatunku


9. Ogrodnictwo dostarcza endorfin

Daj sobie szansę. To nic, że nie masz na koncie kilka uśmierconych kwiatów. Spróbuj znaleźć przyjemność w zajmowaniu się swoim ogrodem. Posadź od zawsze ulubione konwalie czy krzak malin. W nagrodę za odchwaszczenie rabaty, spędź popołudnie w hamaku.


10. Nie wiesz? To się dowiedz

Jeśli czegoś nie wiesz to nie eksperymentuj. Zawsze czytaj etykiety na środkach ochrony roślin czy nawozach i przestrzegaj ich. Jeśli nie masz pojęcia o roślinie, którą ktoś Ci podarował, to popytaj lub doczytaj jakie ma wymagania i jak duża urośnie. 



data utworzenia/modyfikacji: 04 lipiec 2015 o 14:42:29

słowa kluczowe:

Zainteresuje Cię też na pewno:

Pierwsze kroki młodego ogrodnika do założenia warzywnika

Zasady projektowania nasadzeń przy budynkach

Ozdobność drzew w czterech porach roku

Wyszukiwarka